Kurye Nedir?

Kurye hizmeti günümüzde genelde büyükşehirlerde rağbet gören bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Bu hizmette daha çok acil evrakların taşınması işlemlerinin gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Kurye hizmetleri şirketlere evraklarının düzenli bir şekilde bir noktadan diğerine aktarılması fırsatını tanıyor. Her ne kadar firmalar kendi personellerini evrak taşıma konularında kullanmayı tercih etseler de, şirketlerde zamanla evrak taşımacılığında sorunlar çıkabiliyor. Bazı firmalar bu iş için birden fazla personel dahi çalıştırabiliyorlar. Üstelik bu personeller yılın belirli zamanlarında firma içerisinde işsiz de kalabiliyorlar. Bu noktada kurye hizmetlerinin büyük bir fark yarattığını ve firmalara aradıkları hizmeti sağladığını söyleyebiliriz.

Kurye Nedir? Kurye Türleri Nelerdir?

Kuryeler genelde İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde, genelde evrak benzeri dosyaların hızlıca aktarılmasını sağlayan personellerdir. Kurye firması için çalışan kuryeler günlük düzenli bir şekilde teslim edilmesi istenilen belgelerin transferini gerçekleştirirler. Bununla birlikte bazı firmalar ekspres kurye adı verilen doğrudan bir belgenin bir noktadan diğerine teslimi hizmetinden de faydalanabilirler. Bu kurye hizmetinin kurye fiyatları açısından daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Kuryeler ihtiyaç duyulduğunda dosya haricinde paketlerin de transferini sağlarlar. Genelde hızlı şekilde bir dosya veya paket transferine ihtiyaç duyulduğunda motorlu kuryeler tercih edilir. Özellikle İstanbul’da günlük olarak tesliminin yapılması gereken dosyaların aktarılmasında, motorlu kuryeler tercih edilir. Şirketler motorlu kuryelerin trafiğe takılmaması özelliğinden faydalanırlar. Halbuki firmaların teslimattan ve benzeri işlerden sorumlu kendi personelleri genellikle firmanın binek araçlarıyla bu dosyaların taşınmasını sağlarlar. Böylesi araçlar trafiğe takıldığında günlük teslim edilmesi gereken belgeler teslim edilemez ve işler ciddi aksamalara maruz kalabilir.

Motorlu Kurye Hizmetleri

Motorlu kurye hizmetleri, kuryecilik hizmetlerinin en yaygınıdır diyebiliriz. Özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde motorlu kurye hizmetlerinden faydalanılır. Bazı firmalar bazı günlerde onlarca dosya gönderimi ve dosya teslimi yapma ihtiyacı duyabilir. Özellikle böylesi günlerde firmanın tüm personelini dosya teslimi için göndermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Genelde şirketlerde böylesi bir işlem için ne yeterli sayıda araç ne de zamanları değerli olması açısından yeterli sayıda personel vardır.

Motorlu kurye hizmetlerini iki sınıfta toplamak mümkündür. Bu birbirinden ayrı iki sınıfı standart motorlu ve ekspress motorlu – acil kurye olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

  • Standart Motorlu Kuryecilik

Bu kuryecilik türü genelde düzenlik olarak gün içerisinde gönderisi olan firmalar ve şirketler tarafından tercih edilir. Eğer şirket gün içerisinde belirli noktalara teslim edilmesini istediği dosyalara sahipse standart motorlu kuryecilikten faydalanabilir. Bu türden kurye hizmetlerinde kurye firması belirli güzergahlar belirler ve dağıtıma başlar. Firmaların gönderileri güzergaha göre önce veya sonra teslim edilebilir. Bununla birlikte kurye firmaları gönderinin aynı gün içerisinde teslim edileceğini garanti eder. Motorların taşıma kapasitesi gereği teslim edilecek gönderilerin büyüklüğü de belirli sınırlara sahiptir. Özellikle motorlu kuryecilikte taşıma kapasitesi ve çok sayıda firmanın gönderilerinin teslim edilmesi nedeniyle dosya ve belge transferi yapılmaktadır. Pek çok kurye firması İstanbul gibi büyük ve trafiği ile bilinen bir şehirde kurye teslimatında süre olarak 3 saat üst sınır vermektedir.

  • Ekspres Motorlu Kuryecilik

Acil kurye olarak da bilinen ekspres motorlu kurye hizmeti çok acil gönderileri olan firmaların tercih ettiği bir yöntemdir. Bu kuryecilikte firmaların gönderileri İstanbul’da minimum 45 dakika maksimum 90 dakika sürelerle teslim edilirler. Firmalardan alınan ücretler de bu kurye türünde standart kuryeye göre iki kat fazladır. Ayrıca diğer şehirlerde bu sürelerin çok daha azaldığını söylemek de mümkündür. Ekspres motorlu kuryeler acil olarak işaretlenmiş belgeleri en hızlı şekilde hedeflerine ulaştırmak için çalışırlar. Merkezden aldıkları yönlendirmelerle trafiğin içinden kolayca geçebilecekleri ve hızlı teslimat yapabilecekleri destinasyonlar seçerler. Dosyaların tesliminin ardından yeni rotaların ve yeni teslimatların belirlenmesinde de merkezden yani kurye şirketinden talimatlar alırlar.

Arabalı Kurye Hizmetleri

Arabaları kurye hizmetleri genelde acil dosya gönderilerini içermez. Kırılabilecek veya motorun taşıyamayacağı büyüklükteki eşyaların taşınmasında arabalı kurye tercih edilebilir. Bu kurye hizmetine de kurye firması gün içerisinde teslimatı tamamlamak hedefinde çalışır. Firmaların tercihlerine göre arabalı kurye hizmetlerinin de transit acil kurye hizmetlerine dönüştürülmesi söz konusudur. Kurye fiyatları açısından bu kurye hizmetinin standart kurye hizmet fiyatından yaklaşık 5 kat daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Kiralık Kurye Hizmetleri

Kiralık kurye hizmetleri adından da anlaşılacağı gibi, firmalar için tahsis edilen kuryelik hizmetidir. Düzenli olarak gönderisi olan firmalar, şirket içerisinde bir personel çalıştırmak yerine bu hizmeti kurye firmasından düzenli şekilde alabilirler. Kiralık kurye hizmetleri içerisinde firma ile kurye arasında çalışacak personelin çalışma şartlarına ve ücretlendirmeler hakkında anlaşma sağlanması söz konusudur.

Özellikle İstanbul’da çalışan kurye firmaları kurye kiralama hizmetinde köprü geçiş sayısını, gidilen kilometreyi, otoban geçişlerini baz alırlar. Bunlardan bir bölümünü standart ücretten fiyatlandıran kurye firmaları, bu sayıların üzerine çıkılması durumlarında ek ücret talep ederler. Kiralık kurye hizmetlerinde gerek hafta sonları çalışma, gerek kuryenin sosyal hakları ve sigortası gibi detaylar sözleşme ile belirtilir ve anlaşma sağlanması halinde kiralama işlemine başlanır. Kurye kiralaması sürecinde, kuryenin sigortası ve maaşı kurye firmasından karşılanır. Firma ödemeyi kuryeye değil, kurye firmasına yapar.

Tur Kurye Hizmetleri

Tur kurye hizmetleri düzenli olarak kuryecilik hizmetine ihtiyaç duyan firmaların tercih ettiği diğer bir kurye hizmetidir. Bu kurye hizmetinde firmaların her gün belirli saatlerde dağıtılması gereken belge ve dökümanlarının teslimatı gerçekleştirilir. Ödemeler ve gönderilen belgelere karşılık alınan belgelerin firmaya geri teslimatının da kuryeler tarafından gerçekleştirilmesi söz konusudur.

Kurye Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kurye seçiminde firmaların bütçelerine ve ihtiyaçlarına göre en hesaplı olanı tercih etmeleri gerekir. Firmalar eğer düzenli olarak belge ve doküman teslimi yapıyorlarsa bu durumda, düzenli kurye hizmetlerinden faydalanabilirler. Arada bir doğan gönderi ihtiyaçlarında ise firmaların en hızlı yöntem olan motor kurye veya acil kurye (ekspres kurye) hizmetlerinden faydalanmaları da söz konusudur.

Kurye firmalarında dikkat edilmesi gereken birkaç kriterden de bahsedebiliriz. Firmaların söylenen saatlerde teslimatları gerçekleştirmesi büyük önem taşır. Bu kurye firması ve kurye hizmetinden faydalanan şirket arasında güvenin oluşabilmesi açısından önemlidir.

Kurye firmaları dosyaları teslim ettiğinin bilgisini ilettikten sonra mutlaka dosyaların veya gönderilerin gittiği yer aranarak kontrol edilmelidir. Bu noktada teslimatın zamanında yapılıp yapılmadığı veya teslimatın tek parça halinde zarar görmeden gidip gitmediği hakkında geri dönüş elde etmek mümkündür. Motorlu kurye olarak çalışan personellerin yeterli ehliyet belgelerine sahip olup olmadığının sorgulanması da firmanın verdiği güven ve teslimatların yapılabilmesi açısından kritiktir.

Kurye Fiyatları Nedir?

Kurye fiyatları tamamen kurye türüne ve mesafeye göre değişim gösterir. Eğer firmalar bir kurye şirketine abonelik yaptırırsa ve düzenli olarak o firmayla çalışırlarsa bu noktada fiyatların yarı yarıya düşüş gösterdiğini söylemek mümkün.

Bununla birlikte kuryede fiyat kuryenin gece kuryesi, ekspres kurye, arabalı kurye olması gibi kriterlere göre de değişim gösterir. Firmalar ihtiyaçlarını belirledikten sonra kurye şirketlerinden hizmet alabilirler. Başlangıçta nadiren gerçekleştirilen gönderiler zamanla artış da gösterebilir ve yapılan anlaşmaların değiştirilmesi söz konusudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *